Poziom dofinansowania: Maksymalny poziom dofinansowania: do 65% kosztów kwalifikowalnych w przypadku operacji obejmujących inwestycje produkcyjne.
Forma, wysokość i limit pomocy: Planowana maksymalna kwota dofinansowania to 300 tys. złotych. Pomoc przyznaje się w formie zwrotu części kosztów kwalifikowalnych. Minimalna kwota przyznanej pomocy nie może być niższa niż 50 tys. złotych.
Suma pomocy dla jednego beneficjenta oraz wypłaconych mu grantów nie może przekroczyć 500 tys. zł w okresie realizacji PS WPR.
Pomoc przyznawana będzie na działalności związane z branżą turystyczną i okołoturystyczną.
Podmioty z branży turystycznej i okołoturystycznej rozumiane będą poprzez ich identyfikację wg Schematu Identyfikacji PKD:
- przetwórstwo przemysłowe (sekcja C – Dział 10 - produkcja artykułów spożywczych)
- przetwórstwo przemysłowe (sekcja C – Dział 11 - produkcja napojów)
- produkcja pozostałych wyrobów z drewna; produkcja wyrobów z korka, słomy i materiałów używanych do wyplatania (sekcja C – klasa 16.29)
- działalność związaną z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi (sekcja I);
- wypożyczenie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego (sekcja N – klasa 77.21);
- działalność organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych oraz pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji i działalności z nią związane (sekcja N – dział 79);
- pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych (sekcja P – klasa 85.51);
- działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (sekcja R – klasa 90.93);
- Działalność muzeów (sekcja R – podklasa 91.02.Z)
- Działalność historycznych miejsc i budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych (sekcja R – podklasa 91.03.Z)
- działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej (sekcja S – klasa 96.04) Aby operacja wpisywała się w/w branże kod podstawowy wg schematu klasyfikacji PKD wskazany we wniosku/ biznesplanie musi wpisywać się w w/w sekcje/działy/grupy/ klasy PKD/kody PKD dotyczące działalności turystycznej i okołoturystycznej.
Wnioskodawcy, którzy planują złożyć wniosek w ramach naboru, muszą spełnić następujące warunki:
Warunki podmiotowe:
1) Pomoc przyznaje się, jeśli wnioskodawca co najmniej od roku poprzedzającego dzień złożenia Wniosku o Przyznanie Pomocy (WOPP):
- wykonuje działalność gospodarczą oznaczone adresem wpisanym do CEIDG na obszarze wiejskim objętym LSR (Gmina Choroszcz, Gmina Kobylin-Borzymy, Gmina Krypno, Gmina Łapy, Gmina Poświętne, Gmina Sokoły, Gmina Suraż, Gmina Turośń Kościelna, Gmina Tykocin, Gmina Wyszki, Gmina Zawady) lub miejsce wykonywania działalności w ramach pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych na obszarze wiejskim objętym LSR – w przypadku wnioskodawcy będącego osobą fizyczną.
- posiada siedzibę lub oddział, które znajdują się na obszarze wiejskim objętym LSR – w przypadku wnioskodawcy będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną.
2) W przypadku gdy wnioskodawca wykonuje działalność gospodarczą, pomoc przyznaje się: - zgodnie z art. 19a albo art. 19b rozporządzenia GBER;
- jeżeli podmiot ten prowadzi mikroprzedsiębiorstwo albo małe przedsiębiorstwo;
- jeżeli warunki przyznania pomocy są spełnione przez wszystkich wspólników spółki, w przypadku gdy operacja będzie realizowana w ramach wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej;
3) w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia WOPP wnioskodawca wykonywał łącznie co najmniej przez 365 dni działalność gospodarczą, do której stosuje się Prawo przedsiębiorców, oraz nadal wykonuje tę działalność;
4) wnioskodawcy nie została dotychczas przyznana pomoc na operację w tym zakresie w ramach PS WPR;
5) upłynęły co najmniej 2 lata od dnia wypłaty pomocy wnioskodawcy na operację w zakresie start DG w ramach PS WPR;
6) upłynęły co najmniej 2 lata od dnia wypłaty wnioskodawcy płatności ostatecznej na podejmowanie lub prowadzenie lub rozwijanie działalności gospodarczej w ramach poddziałań 4.2, 6.2, 6.4 lub 19.2 objętych PROW 2014-2020.
Warunki przedmiotowe:
Pomoc przyznaje się na operację:
1) jeżeli LSR przewiduje udzielenie pomocy na operację w tym zakresie lub na dany szczególny rodzaj operacji,
2) która została wybrana do finansowania ze środków danej LSR, a tym samym uzyskała pozytywny wynik wyboru operacji,
3) Pomoc przyznaje się na operacje, której realizacja nastąpi maksymalnie w 2 etapach oraz terminie do 2 lat od dnia zawarcia umowy o przyznanie pomocy, lecz nie później niż do dnia 30 czerwca 2029 r.,
4) W przypadku gdy operacja jest inwestycją trwale związaną z nieruchomością pomoc przyznaje się:
a) jeżeli jest realizowana na obszarze objętym LSR,
b) na nieruchomości będącej własnością wnioskodawcy lub do której wnioskodawca posiada tytuł prawny do dysponowania na cele określone we wniosku o przyznanie pomocy przez okres ubiegania się o przyznanie pomocy na operację, okres realizacji operacji oraz okres związania z celem,
5) W przypadku operacji, która obejmuje koszty zakupu i instalacji odnawialnych źródeł energii, pomoc przyznaje się, jeżeli suma planowanych do poniesienia kosztów dotyczących odnawialnych źródeł energii nie przekracza połowy wszystkich kosztów kwalifikowalnych,
6) Pomocy nie przyznaje się na operacje obejmujące budowę i modernizację dróg w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, targowisk, sieci wodno – kanalizacyjnych, przydomowych oczyszczalni ścieków, oraz operacje dotyczące świadczenia usług rolniczych.
Dodatkowe warunki przedmiotowe:
1. Pomoc przyznaje się, jeśli operacja:
1) dotyczy zgodności z celami Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR)
2) jest uzasadniona ekonomicznie, co potwierdza przedłożony uproszczony biznesplan, który:
a) jest racjonalny i uzasadniony zakresem operacji,
b) zawiera co najmniej:
- wskazanie celu, w tym zakładanego ilościowego lub wartościowego poziomu sprzedaży produktów lub usług,
- planowany zakres działań niezbędnych do osiągnięcia celu, w tym wskazanie zakresu rzeczowego i nakładów i finansowych,
- informacje dotyczące zasobów posiadanych przez wnioskodawcę niezbędnych ze względu na przedmiot operacji, którą zamierza realizować, w tym opis wyjściowej sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy oraz kwalifikacji lub doświadczenia,
- informacje dotyczące sposobu prowadzenia działalności
3) zakłada osiągnięcie co najmniej 30% docelowego zakładanego w biznesplanie ilościowego lub wartościowego poziomu sprzedaży produktów lub usług do dnia, w którym upłynie pełny rok obrachunkowy od dnia wypłaty pomocy.
Warunki wypłaty pomocy:
Pomoc jest wypłacana zgodnie z warunkami określonymi w wytycznych podstawowych.
W przypadku nieuwzględnienia w oddzielnym systemie rachunkowości zdarzenia powodującego poniesienie kosztów albo gdy do jego identyfikacji nie wykorzystano odpowiedniego kodu rachunkowego w przypadku operacji finansowanych w formie płatności ryczałtowych kwotę pomocy przysługującą do wypłaty pomniejsza się o 10%.
Dodatkowe warunki wypłaty pomocy:
1) Realizacja uproszczonego biznesplanu.
2) Promocja świadczonych usług /produktów , publikacja i realizacja ich zakresu i asortymentu.
Zobowiązania w okresie związania celem:
1) Zobowiązania w okresie związania celem zostały określone w wytycznych podstawowych. 2) Dodatkowo w okresie związania celem beneficjent zobowiązuje się w szczególności do:
- utrzymania zrealizowanej inwestycji co najmniej w okresie 3 lat od dnia wypłaty pomocy;
- prowadzenia działalności, na którą została przyznana pomoc w okresie 3 lat od dnia wypłaty pomocy.
*Do okresu prowadzenia działalności, na którą została przyznana pomoc, nie wlicza się okresów jej zawieszenia.
O zawieszeniu prowadzonej działalności beneficjent informuje SW.
Beneficjent w okresie związania celem zobowiązuje się do:
1) prowadzenia ewidencji odpowiednio świadczonych usług lub sprzedaży produktów rolnych;
2) bieżącego informowania o świadczonych usługach i ich zakresie lub asortymencie poprzez ogólnodostępne środki przekazu;
3) informowania SW o realizacji biznesplanu, w ramach operacji, na którą została udzielona pomoc na 3 miesiące przed upływem ostatniego roku okresu związania celem.