Najbliższe wydarzenia kulturalne organizowane przez Centrum Kultury w Choroszczy

Choroszczańskie obchody 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Burmistrz Choroszczy wraz ze współorganizatorami zapraszają do Choroszczy 22 stycznia 2020 r. na obchody 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

22 stycznia 1863 roku Tymczasowy Rząd Narodowy w Warszawie ogłosił Manifest, którym rozpoczęto walki przeciw Imperium Rosyjskiemu – Powstanie Styczniowe. Było to największe powstanie narodowe, cieszące się poparciem społeczeństwa. W 1863 roku w Choroszczy Rosjanie dokonali mordu przez powieszenie powstańców z partii Ksawerego Markowskiego. Jego samego razem z innymi powstańcami rozstrzelano na rynku w Choroszczy. Represje dosięgły społeczność Choroszczy i wsi Jaworówka oraz Dzikie, skąd pochodził Markowski, za okazywanie wsparcia walczącym Polakom. Zryw powstańczy upadł jesienią 1864 roku.

Uroczystości patriotyczno-religijne odbędą się w środę 22 stycznia 2020 roku. Rozpoczną się o godz. 18.00 mszą świętą w choroszczańskim kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika. Po mszy, ok. godz. 19.10 uroczystości tradycyjnie zostaną przeniesione na Miejsce Pamięci Narodowej zwane „Szubienicą” przy ul. Kruszewskiej w Choroszczy, i tam będą kontynuowane.
Na miejsce można będzie dotrzeć bezpłatnym autokarem udostępnionym przez Urząd Miejski w Choroszczy. Zbiórka chętnych do przejazdu nastąpi ok. 18.45 na parkingu przy kościele. W trakcie podróży przewidziane jest przystanek i złożenie kwiatów przy Mogile Powstańczej nad Horodnianką.
Obchody rocznicowe organizują: Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Urząd Miejski w Choroszczy, Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika.

Koncert kolęd Rytmów Czasu

W piątek 24 stycznia o 18:00 aulę Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy wypełnią kolędy pięknie wyśpiewane przez zespół wokalny Rytmy Czasu. Ponowie będzie można usłyszeć je w niedzielę 26 stycznia w kościele pw. św. Józefa w Złotorii. Tam koncert rozpocznie się o 12:15.

Zespół Rytmy Czasu pod batutą Jerzego Tomzika ma na swoim koncie blisko 150 koncertów w kraju i za granicą, 5 płyt i 15 lat działalności. W tym czasie śpiewało w niej wielu mieszkańców Choroszczy, która jest bogata w talenty wokalne. Co roku do grupy dołączają nowe głosy.

Podczas piątkowego i niedzielnego koncertu usłyszymy kolędy w wykonaniu młodych wokalistek. Znane wszystkim utwory takie jak „Bracia patrzcie jeno”, „Nie było miejsca dla Ciebie”, czy „Dzisiaj w Betlejem” zaskoczą nowoczesnymi aranżacjami, a piosenki świąteczne grane na całym świecie (m. in. „Kolęda na cały rok”, „Cieszmy się i pod Niebiosa”)dostarczą wzruszeń i przywołają magię świąt.

V Kawiarenka Historyczna

Już w nowym roku, Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy wspólnie z Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy po raz kolejny zaprasza na spotkanie pn. „Kawiarenka historyczna”. Będzie to już V spotkanie, pierwsze w nowym 2020 roku.

Tym razem będziemy mówić o Powstaniu Styczniowym i tym samym o kultywowaniu tradycji powstańczych na ziemiach lokalnych.

Poniedziałek 27 stycznia, godzina 17:00

Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy

Pierwsze spotkanie grupy fotograficznej „Soczewka”

Czym jest Grupa Fotograficzna Soczewka?

To comiesięczne spotkania z fotografią. Chcemy stworzyć grupę zrzeszającą amatorów fotografii z gminy Choroszcz, w której każdy będzie czuł się dobrze. Zapraszamy osoby początkujące, które nie boją się wyzwań i chcą zgłębiać wiedzę oraz fotografów z doświadczeniem, którzy chęć rozwoju zechcą połączyć z pomocą adeptom, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem. Grupa będzie miejscem wymiany doświadczeń, dyskusji o stylach w fotografii. Spotkania będą odbywać się w ostatni wtorek miesiąca.

Co miesiąc odbędzie się pokaz zdjęć oraz omówienie jednego tematu z dziedziny fotografii i dyskusja. Przewidujemy też porady fotograficzne. Wszystko w atmosferze miłego spotkania przy herbacie.

Pierwsze spotkanie Grupy Soczewka odbędzie się 28 stycznia 2020 roku o godz. 19:00 w sali fotograficznej Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

Pokaz zdjęć zainauguruje dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy Przemysław Waczyński. Tematy, jakie chcecie poruszyć oraz zdjęcia do porad fotograficznych należy zgłaszać mailowo (kultura@choroszcz.pl), w temacie wpisując „salonik fotograficzny” do 20 stycznia 2020 r.

Spotkanie jest bezpłatne. Na I spotkaniu omówimy też program grupy, zasady funkcjonowania i członkostwo. W przyszłości chcemy podejmować inicjatywy fotograficzne (np. portfolio grupy, wyścig fotograficzny z okazji Dni Choroszczy, plenery i wystawy). Zapraszamy!