Relacja z wyjazdu studyjnego realizowanego w ramach projektu współpracy pn. „Synteza tradycyjnych receptur okazją na gospodarczą ewolucję regionu”

W dniach 11- 15 września 2023 roku, odbył się wyjazd studyjny zorganizowany w ramach realizacji projektu współpracy pn. „Synteza tradycyjnych receptur okazją na gospodarczą ewolucję regionu” przez partnerów projektu: Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie N.A.R.E.W. – Narwiańska Akcja rozwoju Ekonomicznego Wsi oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Brama na Podlasie” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3  Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zgodnie z Umową nr 00023-6936-UM1020027/22 z dnia 01 marca 2023 r.

Celem wyjazdu było zapoznanie się z lokalnymi tradycjami kulinarnymi Portugalii, pozyskanie wiedzy na temat łączenia smaków i wykorzystania tego w potrawach regionalnych woj. Podlaskiego.

Podczas wizyty uczestnicy mieli okazję zwiedzić Lizbonę w stylu Street Food, degustować tradycyjne lokalne potrawy m.in. Arroz de Marisco, Pasteis de Belem, Caldo Verde czy Pao com Chourico. Uczestnicy gościli również w siedzibie Lokalnej Grupy Działania ADREPES, gdzie dowiedzieli się o funkocjonowaniu LGD-ów w Portugalii, a także wizytowali w inicjatywach i inwestycjach wspartych środkami LGD. Ważnymi punktami wyjazdu były również wizyta w lokalnej winnicy Filipe Palhoca, wizyta wraz z degustacją w sklepie marki AR.CAI.CO stworzonej przez dwójkę młodych Portugalczyków, których przetwory w 100% produkowane są ręcznie z lokalnych produktów, wizyta w serowarni, a także zwiedzanie wioski tematyczno – edukacyjnej Aldeia Tipica Jose Franco.