XX Dzień Ogórka w Kruszewie – sielsko, smacznie, zielono!

Święto najlepszych ogórków w Polsce już 8 września 2019 roku w Kruszewie. Wpisane na listę produktów regionalnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ich receptura owiana jest tajemnicą, a smak sławny w całym świecie. Od 20 lat w nadnarwiańskim Kruszewie świętujemy Dzień Ogórka, który jest okazją do skosztowania rarytasów podlaskiej kuchni regionalnej. By tradycji stało się za dość ściągną na teren Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Kruszewie najlepsi producenci ogórków nadnarwiańskich i kiszonej kapusty. Nie zabraknie miodów, rękodzieła i bibelotów do kupienia prosto od wytwórców.

Tegoroczy program święta powstał przy współpracy z mieszkańcami wsi. Tradycyjnie, rozpoczniemy Mszą Świętą, w którą czynnie włączają się parafianie. Po uroczystym rozpoczęciu Dnia Ogórka do zabawy porwie dzieci Teatr Co Nieco z Kruszewa. Lokalny wymiar imprezy jest bardzo dużą wartością, bo ukazuje bogactwo drzemiące w nadnarwiańskich okolicach.

Muzyczna scena Dnia Ogórka rozbrzmi folkiem. Wystąpi zespół ludowy Klepaczanki z Klepacz, a także jedna z najbardziej rozpoznawalnych kapel Chłopcy z Nowoszyszek. Wieczorem usłyszymy zespół Rytmy Czasu w najświeższym repertuarze przygotowywanym pod batutą Jerzego Tomzika. Jako ostatni wystąpi zespół Forti, który porwie do tańca miłośników muzyki disco.

Przez cały dzień odbywać się będą konkursy. Tradycyjnie: na najdłuższe, najdziwniejsze i najcięższe warzywo, konkurs na najsmaczniejszą potrawę z ogórka oraz Mistrzostwa Polski w rzucie ogórkiem do beczki. Dzieci czekają też warsztaty „Figurka z Ogórka”, a na ogórkowych smakoszy – zupa ogórkowa.

Do Kruszewa można dotrzeć bezpłatnym „ogórkiem”, który ruszy z Białegostoku (przystanek MPK przy Galerii Jurowiecka), zatrzyma się na Rynku w Choroszczy i dowiezie gości do Kruszewa. Kursy odbywać się będą co dwie godziny od 10:00 (w Choroszczy ok. 10:25). Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność wsiadających.

XX Dzień Ogórka odbywa się pod honorowym patronatem Burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego. Organizatorzy: gmina Choroszcz, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, mieszkańcy wsi Kruszewo, Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Kruszewie, Stowarzyszenie Kruszewskie Warzywa Herbowe. Sponsorem głównym jest marka Żubr. Sponsorzy: gmina Choroszcz, Marszałek Województwa Podlaskiego, Schody Chudziński, Bank Spółdzielczy w Choroszczy, Pralnia Pogo, Taxi Komfort, „Plus” Materiały Budowlane, Wieża Kruszewo, Wędzarnia Kruszewo, Przedszkole Samorządowe im. Jana Pawła II w Choroszczy, firma Kabo, Kaja Oświetlenie i Techtronic Industries Eastern Europe Sp Z. Oo, Wieża Kruszewo. Patronat medialny nad imprezą: Gazeta w Choroszczy, Polskie Radio Białystok, TVP Białystok, portal Wrota Podlasia, i portal Głos Choroszczy.

Plan imperzy:

11:00 – Msza święta polowa w intencji plantatorów

12:00 – Oficjalne otwarcie XVIII Dnia Ogórka w Kruszewie

12:30 – Teatr Co Nieco

13:00 – Klepaczanki /folk/

13:30 – Konkurs w jedzeniu ogórków na czas

14:00 – Chłopcy z Nowoszyszek / folk/

14:45 – Pokaz Mody

15:00 – Rozstrzygnięcie konkursów i wręcznie nagród

15:15 – eliminacje do Mistrzostw w Rzucie Ogórkiem

15:30 – RYTMY CZASU /zespół estradowy/

16:45 – finał Mistrzostw w Rzucie Ogórkiem

17:15 – FORTI /disco/