XXIII Dzień Ogórka w Kruszewie

Ogólnopolski Dzień Ogórka, coroczne święto z długoletnią tradycją, już niebawem w gminie Choroszcz! W pierwszą niedzielę września – 4.09.2022 r. – w Kruszewie będzie z pewnością gwarno, radośnie i swojsko. Nie zabraknie stoisk z lokalnymi produktami i rękodziełem, animacji z ogórkiem w roli głównej, a także występów muzycznych. A to wszystko w pięknej i cennej przyrodniczo przestrzeni Narwiańskiego Parku Narodowego.

Jak co roku na placu przed byłą szkołą podstawową w Kruszewie odbędzie się kiermasz – na gości czekać będą stoiska z lokalnymi podlaskimi produktami: ogórkami, kapustą, wędlinami, chlebem czy miodami. Pojawią się też lokalni artyści ludowi. Z myślą o najmłodszych podczas wydarzenia, organizatorzy zaplanowali strefę zabaw dla dzieci oraz liczne konkursy. Podczas występów scenicznych zaprezentują się między innymi: działające przy M-GCKiS Rytmy Czasu i Klepaczanki, zespół Kwestia 07, a także laureat Muzycznej Nagrody Polskiego Radia Białystok – zespół Szeptucha, nie zabraknie też muzycznej niespodzianki.

Ogólnopolski Dzień Ogórka organizowany jest od ponad 20 lat. Wydarzenie jest spotkaniem z regionalnym produktem wpisanym na listę produktów tradycyjnych województwa podlaskiego, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i ma na celu promocję lokalnych producentów oraz ich rozmaitych wyrobów kulinarnych. Co roku do Kruszewa przybywają turyści zainteresowani nie tylko walorami przyrodniczymi woj. podlaskiego, ale także kulinarnymi i artystycznymi.

Na 23. Ogólnopolski Dzień Ogórka zapraszają Burmistrz Choroszczy, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy oraz mieszkańcy Kruszewa. Wydarzenie odbywać się będzie przy wsparciu finansowym gminy Choroszcz, a partnerem strategicznym wydarzenia jest Województwo Podlaskie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął: Burmistrz Choroszczy oraz Marszałek Województwa Podlaskiego. Patronat medialny objęły media: Wrota Podlasia, Polskie Radio Białystok, Bia24, TVP 3 Białystok, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna oraz POLSKA Press Białystok. Sponsorami 23. Dnia Ogórka są firmy: E-Krysiewicz Krzysztof Krysiewicz, Bank Spółdzielczy w Białymstoku – Oddział w Choroszczy, Schody Chudziński oraz PPUH Plus Masłowski Adam Jarosław.

PROGRAM
od 10:00 – Kiermasz
12.30 – Msza Święta polowa w intencji plantatorów
13:30 – 14:30 – animacje, konkursy, prezentacje stoisk
__________________________
BLOK KONCERTOWY
14.30 – Klepaczanki
15.00 – Rytmy Czasu
16.00 – Kwestia 07
17.00 – NIESPODZIANKA MUZYCZNA
18.00 – Szeptucha