Zaproszenie na obchody 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Choroszczy

Burmistrz Choroszczy wraz ze współorganizatorami zapraszają 22 stycznia 2020 r. na obchody 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Choroszczy.

22 stycznia 1863 roku Tymczasowy Rząd Narodowy w Warszawie ogłosił Manifest, którym rozpoczęto walki przeciw Imperium Rosyjskiemu. Było to największe powstanie narodowe, cieszące się poparciem społeczeństwa. W 1863 roku w Choroszczy Rosjanie dokonali mordu przez powieszenie powstańców z partii Ksawerego Markowskiego. Jego samego razem z innymi powstańcami rozstrzelano na rynku w Choroszczy. Represje dosięgły społeczność Choroszczy i wsi Jaworówka oraz Dzikie, skąd pochodził Markowski, za okazywanie wsparcia walczącym Polakom. Zryw powstańczy upadł jesienią 1864 roku.

Uroczystości patriotyczno-religijne odbędą się w środę 22 stycznia 2020 roku. Rozpoczną się o godz. 18.00 mszą świętą w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy. Po mszy nastąpi przejazd na Miejsce Pamięci Narodowej zwane „Szubienicą” przy ul. Kruszewskiej w Choroszczy. Za kościołem, ok. godz. 18:45, zostanie podstawiony autokar, który dowiezie uczestników obchodów. Po drodze zatrzyma się przy Mogile Powstańczej nad Horodnianką, gdzie zostaną złożone wieńce.

Obchody w Miejscu Pamięci Narodowej zwanym „szubienicą” rozpoczną się ok. 19:10. Choroszczańską tradycją jest bicie Dzwonu Wolności podczas apelu poległych. W tym roku zabije on 157 razy ku chwale bohaterów. Po złożeniu wieńców na uczestników będzie czekał skromy poczęstunek i możliwość ogrzania się przy ognisku.
Obchody rocznicowe organizują: Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Urząd Miejski w Choroszczy, Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy.